Může se stát, že v okolí domu, ale občas i v interiéru ucítíte zápach ze septiku. Je dobré se naučit toto řešit, když to přijde, ale ideálně tomu i předcházet. Septik může zapáchat zejména tehdy, když dochází k extrémním změnám počasí.  Častěji to je však tehdy, když se o septik nesprávněme staráme a především ho málo často vyvážíme nebo do něj hazíme věci, co sem napatří.
Potřebujete poradit či pomoci s vývozem septiku a jímky v Brně a okolí?
volejte: 605 578 901
pište:  tradap@tradap.cz

Na začátku je důležité mít správný septik

Je třeba vybrat takový septik, který nebude ani moc velký, ani moc malý. Potřebujete septik spíše na chatu nebo k objektu, kde nežije moc lidí? Potom není třeba tak velkého septiku. Ve velkém domě s více lidmi je dobré mít větší septik.

Kde se voda nejlépe přečistí?

Ideální je 3-komorový septik, ve kterém dojde k oddělení kalu, kde se rozkládá a následně se za pomoci bakterií kal úplně rozloží. Měli bychom dávát pozor na to, aby se septik vyvezl minimálně 1x do roka, aby došlo k odstranění vrstvy kalu v jeho první komoře a zachovala se tak správná funkce septiku a předešlo se jeho zápachu.

Co nedělat se septikem?

Do septiku se nesmí házet žádné nerozložitelné věci jako jsou např. hygienické potřeby či zbytky jídel. Nejedná se o odpadkový koš. Bakterie, které v septiku fungují rozkládají jenom jim předem určený biologický odpad. Nerozložené jídlo či jiné např. věci jako mastnota na zdech potrubí způsobují daný zápach.

Pokud se skutečně stane to, že Vás otravuje zápach ze septiku?

Určitě není dobré používat přípravky a čistidla na bázi chloru, které ničí biologický proces v septiku. Dobré je použití pískový filtr, která dosáhne až 97% přečištění. V případě, že septik začne velmi zapáchat, doporučujeme sáhnout po čistících bakteriích a snažit se podpořit jejich množství v odpadní  nádobě.